Datum:

August 30, 2018

-
Autor:

OHAdmin

Bude zavedení povinného zveřejnění účetní závěrky pro firmy příliš odhalující?

Ministerstvo spravedlnosti v únoru 2018 předložilo návrh novely zákona o obchodních korporacích. Dne 6. 6. 2018 byla schválena novela o zpřísnění sankcí za nedodání účetní závěrky do sbírky listin obchodního rejstříku. Firmy budou muset odhalovat své citlivé informace ve veřejném obchodním rejstříku.

zverejnovani_ucetni_zaverkyDo obchodního rejstříku neuvádí informace týkající se účetní závěrky většina českých firem. Společnost, která podle nové novely nesplní danou povinnost, může byť zrušena i bez likvidace. Vláda tím sleduje zejména to, aby existence podnikajících subjektů nevykonávajících žádnou ekonomickou činnost klesla na minimum. Návrh zatím nebyl schválen Parlamentem, tudíž ani podepsán prezidentem.  

 

 

Aktuální situace zveřejňování informací

Společnost Bisnode přinesla hodnotné informace z této oblasti. Za hlavní důvod neuveřejňování účetní závěrky do rejstříku považuje nedostatečnou kapacitu českých úřadů tuto povinnost kontrolovat. V roce 2016 informační povinnost nesplnilo 65 % firem v České republice. Povinnost nejčastěji ignorují podnikatelé z Prahy, Středočeského a Jihomoravského kraje. Velice důslednými jsou společnosti s tržbami přesahujícími jednu miliardu korun.

Osoby zapsané v obchodním rejstříku jsou povinné zveřejnit účetní závěrku a v některých případech i výroční zprávu. Závěrka musí obsahovat:

 • rozvahu
 • výkaz zisků a ztrát
 • přílohu s doplňujícími informacemi
  • o rozvaze a výkazu zisku a ztráty
  • o výši zdravotního a sociálního pojištění
  • o daňových nedoplatcích
 • přehled finančních toků a změny vlastního kapitálu

Pohled firem

Nejzáludnější otázkou při polemizování nad zveřejňováním a nezveřejňováním je to, proč stát potřebuje tyto informace o firmách. Všechny dokumenty jsou zasílané na Finanční správu ČR. Kvůli daňovému tajemství berního úřadu se účetní závěrky musí dokumentovat zdvojeně – nově i na krajské soudy, které je následně zveřejní v obchodním rejstříku. Společnosti citlivé informace nezveřejňují zejména z velmi prostých důvodů: nechtějí je ukázat, nebo jsou ekonomicky neaktivní.

Další výzkum prokázal, že firmy, které účetní závěrky zveřejňují, jsou na business to business trhu vnímané jako spolehlivější partner. Podnikající subjekty, které informace nezveřejňují, vykazují více problémovosti, protože častěji bývají:

 • zlikvidované
 • zařazené do exekuce
 • nespolehlivými plátci DPH

Jaké budou možné sankce za nezveřejnění účetní závěrky?

Za nezveřejnění účetní závěrky sahají sankce maximálně do výše 100 000 korun. U „spících“ společností je udělování pokut a navyšovaní poplatků zbytečným a bezcenným řešením, kvůli nedostatku majetku. Proto může dojít i k finančně náročné likvidaci, která zase není vhodná pro soudy a stát. Ministerstvo spravedlnosti jedná o jednodušším řešení – prostém mazaní firem z obchodního rejstříku. To by se týkalo firem, které dva roky nekomunikují nebo nezveřejní závěrku.

Při řešení vašeho účetnictví vám dokážeme pomoci díky dlouholetým zkušenostem a profesionálnímu týmu. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit.