Datum:

April 10, 2019

-
Autor:

OFFICE HOUSE

Jak být ideálním jednatelem společnosti?

Jste začínající podnikatel a rozjíždíte firmu? To se z vás možná právě stal jednatel vlastní společnosti. Kdo přesně takový jednatel je? Jaké jsou jeho funkce, za co vše zodpovídá? A co dělat, pokud je potřeba změna člověka na této pozici? To jsme pro vás shrnuli v našem článku.

 

Pozice jednatele a její funkce

Na začátek je důležité upřesnit si, kdo je jednatel. Jeho pozice je pravděpodobně jednou z nejdůležitějších v celé firmě. Zde jsou základní funkce, které musí vykonávat:

  • zastupuje firmu a reprezentuje ji
  • jedná jménem firmy a uzavírá smlouvy s klienty i partnery
  • má na starost chod a aktivity společnosti
  • zodpovídá za správné a zodpovědné hospodaření firmy
  • je zodpovědný za ekonomické aktivity (včetně rozpočtu) společnosti

K tomu by jednatel měl samozřejmě dodržovat zásady, které se pojí s důležitostí jeho pozice. Mezi ty patří především zodpovědnost, mlčenlivost o aktivitách firmy a celkově vždy reprezentativní přístup. Občas je velmi těžké najít někoho, kdo by splňoval všechny tyto podmínky. I s tím vám však pomůžeme a vhodné kandidáty vybereme za vás.

 

Majitel rovná se jednatel?

V mnoha firmách se překrývá pozice jednatele a majitele firmy. Záleží, jestli pozici jednatele společnosti vykonává ten stejný člověk, který ji založil. Často tomu tak je, obzvláště u nově založených či menších společností, ale není to podmínkou. Ve velkých společnostech bývá jednatel jmenován valnou hromadou.

Pozice jednatele je definována českým právem a platí pro ni proto určitá pravidla. Kromě povinností, jako je zodpovědné a reprezentativní vedení firmy, musí být také zapsán v obchodním rejstříku. Důležité také je, že funkce jednatele je povinná pro všechny společnosti s ručením omezeným.

 

Změna ve vedení společnosti

Jste na pozici jednatele a nechcete být? Koupili jste společnost a přejete si stát se jakožto nový majitel i jednatelem? Nebo je na této pozici někdo, kdo podle vás nesplňuje podmínky pro zodpovědné plnění této funkce? Proces se změnou je bohužel poměrně složitý a časově náročný.

Naštěstí i to se dá řešit jednoduchou cestou. Pokud potřebujete poradit s procesem změn ve firmě na tak vysoké úrovni, jako je právě výměna jednatele, nebojte se nás kontaktovat. Odvolání i volbu nového jednatele jednoduše zařídíme za vás.