Datum:

January 31, 2019

-
Autor:

OFFICE HOUSE

Jaká jsou rizika investic do kryptoměn? Proč do bitcoinu neinvestovat?

Jaká jsou největší rizika investic do kryptoměn, konkrétně bitcoinu?

S každým navýšením jeho hodnoty, ke kterému dochází neustále, narůstá i riziko prasknutí investiční bubliny. Při této formě investic je tedy dostatečně velká šance, že přijdete o vysokou částku.

Kryptoměna se občas během hodin či dokonce desítek minut dokáže řádově propadnout o stovky až tisíce dolarů. Stále však nenastalo pověstné prasknutí bubliny, většinou šlo jen o korekce. Měna se dokázala vždy raketově vzpamatovat a vrátit se na svou původní úroveň, kterou rychle začala překonávat.

A co se stane až bublina praskne? Bude následovat klasický příklad rychlého výprodeje a prudkého propadu hodnoty. Výsledkem bude stejně rychlý propad, jako byl rychlý nárůst bitcoinu.

Investiční bubliny v minulosti

V případě bitcoinu jde o největší investiční bublinu v historii lidstva.

První byla tzv. tulipánová mánie, která vyústila do prvního obrovského krachu na burze. Od roku 1634 až do roku 1637 rostly ceny tulipánů do astronomické výšky. Za jednu cibulku vzácného mramorového druhu platili lidé v Nizozemsku, které je dodnes královstvím této květiny, cenu v hodnotě průměrného ročního platu. V únoru 1637 však došlo k prudkému propadu hodnoty tulipánů na burze a mnozí lidé se ocitli úplně na dně.

Tulipánová mánie přitom rozhodně nebyla ojedinělým případem. Příkladů z minulosti je mnoho. V první polovině 18. století to byly bublina Mississippi a bublina Jižního moře, v roce 1929 pád amerických akcií, který vedl k velké hospodářské krizi či nárůst cen japonských nemovitostí v 80. a 90. letech minulého století.

Zatím posledním příkladem byl krach dot-com bubliny. Akcie technologických firem rostly permanentně od roku 1994 do závratných výšek, až se v roce 2003 prudce propadly.

Rizika investic do kryptoměn

Kromě kolísavého kurzu existují při nákupu kryptoměn i jiná rizika týkající se podvodu nebo kybernetického útoku. Do Bitcoinu dnes investuje široká veřejnosts nízkým povědomím o možných rizicích.

Je třeba si uvědomit, že jde o složitou technologii a neregulované prostředí. Před investicí je důležité si dopodrobna nastudovat daný coin nebo token:

  • Jakou má kryptoměna přidanou hodnotu?
  • Kdo stojí za projektem?
  • Nachází se na webu číslo nebo email, kam lze zavolat nebo napsat?
  • Je technologie a lidé, kteří za ní stojí, důvěryhodná?

Těžařský skript

Při návštěvě burzy, na níž nakupujete Bitcoin, se může váš nedostatečně zabezpečený počítač nakazit tzv. těžařským skriptem. Infikovaný počítač tak může začít těžit některou z kryptoměn a odesílá ji na cizí účet. Některé skripty jsou natolik sofistikované, že si jich nemusíte ani všimnout. Většinou však stačí bezpečný software a pravidelně aktualizovaný operační systém.

Viry

Dále byste si měli dávat pozor na vykrádání virtuálních peněženek:

  • Aktivní vyhledávání peněz na disku
  • Monitorování stránky copy-paste

Rovněž je zde důležitá dostatečná kybernetická ochrana a antivirus.

Okrádání burzy

Často se stává, že hackeři napadnou burzu a ukradnou z ní uložené kryptoměny. Pokud si pro obchodování vyberete renomované burzy, přičemž jich může být více, díky čemuž rozložíte své Bitcoiny, snížíte tím riziko odcizení.

Jak chránit své kryptoměny?

Dodržování základních pravidel digitální bezpečnosti by mělo být samozřejmostí. Zajistěte si dvoufaktorovou autentizaci pomocí aplikace. Neméně důležitá jsou i silná hesla a jejich uchovávání mimo počítač, antivirový program, aktualizovaný operační systém a diskrétnost.