Datum:

June 2, 2017

-
Autor:

OFFICE HOUSE

Jak založit s.r.o.?

Samotný proces založení společnosti se v posledních letech výrazně zrychlil a zlevnil. I přesto je založení společnosti nadále poměrně administrativně náročné. Připravili jsme pro vás proto návod jak si s.r.o. pořídit levně nebo dokonce zdarma.

1) Schůzka u notáře a sepsání společenské smlouvy

K založení společnosti s ručením omezeným budete potřebovat notářský zápis – tzv. společenskou smlouvu, kde si specifikujete konkrétní podobu budoucí společnosti. V prvním kroku si tedy najděte kontakt na notáře a domluvte si s ním schůzku. S ohledem na vytíženost notářských kanceláří bude zapotřebí počítat s delší čekací lhůtou.

Standardně mají notáři vlastní vzor, který splňuje veškeré náležitosti. Notář od Vás bude potřebovat znát konkrétní informace o podobě firmy. Proto vše promyslete a nachystejte ještě před domluvením schůzky.

2) Vyřízení živnostenského oprávnění

Předmět podnikání jste si již specifikovali ve společenské smlouvě. K vyřízení předmětu podnikání potřebujete notářský zápis (společenskou smlouvu), který jste obdrželi u notáře a vyplněný formulář z živnostenského úřadu. Náročnost získání podnikatelského oprávnění je závislá na oboru podnikání. Rozlišuje se mezi živností volnou, řemeslnou, vázanou a koncesí.

V případě živnosti vázané, řemeslné nebo koncese již musíte splňovat zákonem daná kritéria, která se dle konkrétního oboru mohou lišit.

Živnostenský úřad standardně vydá příslušné živnostenské oprávnění během pěti pracovních dnů od podání žádosti.

3) Splacení základního kapitálu v bance

Pokud již máte notáře, případně i živnostenský úřad za sebou, je čas vyrazit do banky a složit základní kapitál na speciální bankovní účet založený čistě pro tento účel. Peníze zde budou blokovány do té doby, než bude společnost zapsána v obchodním rejstříku. Bankéř vám dá potvrzení a v této chvíli máte veškeré dokumenty potřebné k zápisu.

Samozřejmě existují i jiné možnosti, které však kvůli jejich obsáhlosti v tomto článku nebudeme uvádět.

4) Zápis společnosti do obchodního rejstříku

V dnešní době je situace o poznání jednodušší, než tomu bylo dříve. Zápis nové společnosti do obchodního rejstříku již zajistí samotný notář, který vám společnost zakládal. Budete potřebovat pouze dokumenty k zápisu, které jste si předem připravili.

V praxi se bohužel setkáte i s notáři, kteří odmítají zapisovat společnosti do obchodního rejstříku. Doporučujeme tedy takového notáře, který vše zapíše obratem. V opačném případě je třeba vyplnit návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku a obstarat si kolky za 6.000 Kč, což se výrazně prodraží.

Office House nabízí ve speciální časově omezené akci založení společnosti ZDARMA! Více informací o akci najdete ZDE.