April 10, 2017
OFFICE HOUSE
Co přinese posilování koruny?
Na řádném zasedání Bankovní rady oznámili centrální bankéři Česká národní banky ukončení režimu devizových intervencí. Tyto intervence byly zahájeny v listopadu 2013 kvůli obavám z deflace s cílem oslabit korunu. Díky včerejšímu rozhodnutí ČNB koruna velmi rychle posílila a pohybuje se nyní pod hranicí 27 korun za euro. Banka je však připravena zmírňovat případné velké výkyvy koruny svými nástroji.
Zdroj – Obrázek: Ekonomika.idnes.cz (6. dubna 2017)
Dle očekávání analytiků bude kurz koruny díky spekulantům kolísat, nelze ani vyloučit krátkodobé oslabení až k 29 korun za euro. V dlouhodobém horizontu by ale měla česká měna posilovat a na konci roku by se mohla pohybovat kolem 25,50-26,30 Kč/EUR. Dle ekonomů bude vše záležte na postoji investorů. Dle guvernéra ČNB se nyní čeká ekonomika nachází ve velice stabilním období a prodlužování kurzového závazku, podle něj, již nesplňovalo původní efekt. Konec intervencí uvítal jak prezident republiky Miloš Zeman, tak i např. Institut Václava Klause, který tento krok uvedl ve své tiskové zprávě.
Co tato změna znamená pro spotřebitele a pro firmy?
Spotřebitelům přinese tato změna levnější zahraniční nákupy či dovolené a také levnější zboží dováženého do ČR. Neprojeví se však hned. Jak uvedl Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR, cestovní kanceláře si musely cestovní sezónu zaručit již loni na podzim. Zlevnit by tak mohly pouze zájezdy na poslední chvíli či zimní dovolená.
Co se týče zboží z dovozu – tato změna by mohla mít vliv především na dovoz nových modelů elektroniky. I tam se ale silnější měna projeví v ceně s několikaměsíčním zpozděním a bude se tak týkat spíše novinek, které budou na český trh teprve uváděny.
Vývozcům naopak končí jistota stabilního kurzu, která jim pomohla zvýšit odbyt jejich zboží v zahraničí. Dle Asociace exportérů přinesla intervence firmám v období od listopadu 2013 do ledna 2017 přímo 687 miliard korun a nepřímo 590 miliard korun. S vyšší poptávkou po českém vývozu také souvisela vyšší poptávka vývozců po pracovní síle, tj. znamenala vyšší zaměstnanost a růst mezd. Většina exportérů byla však o možnosti ukončení intervencí informována dlouho dopředu a mohla se tak zajistit proti měnovému výkyvu včas. S čím se ovšem nyní budou muset poprat je konkurence dovážející levnější zboží.
Nicméně hodnotit, zda byl krok zrušení intervencí správný či ne, nyní nelze – je na něj příliš brzy. Výsledky tak budeme moci pozorovat spíše až napřesrok.