Datum:

February 28, 2017

-
Autor:

OFFICE HOUSE

Jak založit s.r.o. a začít podnikat

Když začínáte podnikat a zakládáte novou společnost, musíte počítat s nezbytným papírováním a s tím, že budete muset oběhat několik institucí. Česká republika stále patří k zemím, kde se začátek podnikání počítá na týdny. Starosti si můžete ušetřit tak, že zakoupíte už fungující ready made společnost.

Co vás však čeká, pokud se rozhodnete založit si společnost na vlastní pěst? Nejsnazším vstupem do podnikání je založení společnosti s ručením omezeným. Má jednoduchou strukturu, celkem v ní může být až 50 společníků, ale můžete ji vést i sami v jedné osobě.

Kromě podnikatelského záměru budete na začátku muset vymyslet unikátní název firmy. Ten se nesmí shodovat s žádnou už existující společností, což si lze snadno ověřit na stránkách Ministerstva spravedlnosti. Raději si připravte několik variant názvů, kdyby už byl některý stejný nebo podobný s existující firmou.

Založení s.r.o.

Vaše další kroky povedou k notáři, který vám pomůže sepsat zakladatelskou listinu. V případě, že podnikáte s více společníky, sepíšete zde společenskou smlouvu. Do zápisu uvedete sídlo společnosti, ke kterému musíte mít písemný souhlas vlastníka nemovitosti. Zajímavou možností je pronájem sídla společnosti, ke kterému náleží administrativní servis a jednací zázemí. Zapíšete do něj také předmět vašeho podnikání.

V bance založíte podnikatelský účet, na který vložíte základní kapitál. Společnost s ručením omezeným musí disponovat alespoň 1 Kč, ale vhodnější je, když na začátku vložíte dostatek financí pro pokrytí počátečních nákladů.

Jakmile máte splněny všechny předchozí kroky, můžete se vydat na živnostenský úřad, kde společnost zaregistrujete.

Založení společnosti

Ready made společnost je připravena k okamžitému podnikání

Společnosti, které mají složený základní kapitál, ale přitom nevyvíjely žádnou podnikatelskou aktivitu, se nazývají ready made. Jejich výhodou je především rychlost, s jakou můžete začít podnikat. Každá ready made firma má čistou podnikatelskou historii a garanci bezdlužnosti. Protože je ale už nějaký čas zaregistrována, zvyšuje se vám s ní bonita například v bance při žádosti o úvěr. Vybrat si můžete z desítek společností s ručením omezeným, které jsou připraveny k podnikání během pár okamžiků.