Datum:

July 17, 2018

-
Autor:

OFFICE HOUSE

Jak získat souhlas s umístněním sídla společnosti?

Každá právnická osoba musí mít zapsané své sídlo, jinak její existence není možná. K řádnému zápisu společnosti nesmí chybět souhlas majitele nemovitosti s umístěním formálního sídla společnosti. Jako sídlo získat a co k tomu potřebujete?

Do obchodsouihlas_s_umistnenim_sidla_spolecnostiního a živnostenského rejstříku se podnikatel bez souhlasu s umístěním sídla nemůže zapsat. Nemovitost musí být přesně specifikována popisným a orientačním číslem, číslem listu vlastnictví a údajem z katastrálního úřadu, na kterém je budova registrována. Výpis z katastrálního úřadu získáte na CzechPointu, pokud budete vědět alespoň katastrální území nemovitosti. Také vám nesmí chybět ověřený podpis o souhlasu s umístněním sídla od vlastníka daných prostor.  

Možností, jak získat sídlo pro firmu, je mnoho. Nabízíme vám službu pronájmu sídla společnosti, kterou můžete využít samostatně, ale i v kombinaci s jinými důležitými nezbytnostmi k podnikání, např. dlouhodobý pronájem kanceláře, vedení účetnictví, asistentské služby apod. Při zřizování sídla firmy je třeba s poskytovatelem nejprve uzavřít smlouvu, na základě které obdržíte souhlas s umístěním, poté zajdete k notáři a ten sídlo přiřadí k nově vzniklé společnosti. Je třeba myslet i na to, zda je poskytovatel služby zároveň i nájemcem dané nemovitosti. Souhlas musí totiž vždy podepisovat majitel, nebo jim zmocněná osoba.

Základní podmínkou k umístění sídla je platná adresa a oprávnění k používání prostorů. Pokud plánujete podnikat ve více městech, sídlo společnosti můžete mít pouze jedno.

sidlo_spolecnosti

Proč nemít sídlo společnosti umístěné v bytě?

Mnoho čerstvých podnikatelů zpočátku nepotřebuje kancelář, protože nemá zaměstnance, a proto je pro ně umístění sídla firmy jen zákonným nařízením. Někteří majitelé tedy volí sídlo s.r.o. na adresách svého bydliště. I přesto, že sídlo společnosti umístíte v bytě, potřebujete získat souhlas majitele nemovitosti, což nemusí být vždy jednoduché. U družstevních bytů musíte mít souhlas představenstva v souladu se stanovami. Další nevýhodou je image vaší firmy. V očích vašich obchodních partnerů a klientů bude vypadat lépe a důvěryhodněji, když umístíte sídlo v reprezentativním prostoru v business centru na lukrativní adrese přímo v centru Prahy. Mimo jiné, budete mít zajištěné i požadavky vyplývající z živnostenského zákona – označení společnosti na vstupu do budovy s názvem a IČ. Neváhejte si prohlédnout naše business centra.

Pokud nevíte, jak má souhlas s umístněním sídla vypadat, vzor si stáhnete zde.