Datum:

February 13, 2017

-
Autor:

OFFICE HOUSE

Připravte se na druhou fázi EET. Začíná už v březnu

Elektronická evidence tržeb je v současnosti snad nejvíce diskutovaným pojmem u všech podnikatelů. Zavádění je rozděleno do čtyř fází, jejichž první část začala platit v prosinci 2016. Kdy nás potkají další fáze a koho se budou týkat?

Stát si od zavedení EET slibuje především potlačení šedé ekonomiky a tím pádem lepší odvody daní do státní kasy. Od 1. prosince 2016 platí elektronická evidence tržeb pro restaurace a ubytovací služby. Ty zároveň posloužily jako určitý zátěžový test celého systému. I přes počáteční drobné potíže můžeme říct, že pokladny vybaveny systémem elektronické evidence tržeb fungují a na trhu už je celá řada společností, které nabízejí kompletní řešení pro EET.

První fáze EET - Ubytování, stravování a pohostinství
Elektronická evidence tržeb – první fáze platí pro restaurace a ubytovací služby

Poslanecká sněmovna zamítla původní návrh na výjimku pro drobné podnikatele a e-shopy. Už od března tak začne platit druhá fáze EET, která se bude týkat maloobchodu a velkoobchodu. Zajímavostí je, že například provozovatelé hotelů musí evidovat tržby z provozu restaurace, ale zatím nikoliv osobní služby typu masáží a podobně. Těch se bude týkat až závěrečná fáze EET. Vždy tedy rozlišujte jednotlivé služby, které v rámci daného podnikání nabízíte, a ne jenom obor podnikání jako celek.

Elektronická evidence tržeb - jednotlivé fáze zavedení

Připravte se na 2. fázi EET

Všichni provozovatelé prodejen potravin, drogerie, stánkového prodeje, maloobchodů i velkoobchodů obecně budou zahrnuti v další fázi EET, která začne platit už v březnu tohoto roku. Je tedy nejvyšší čas k pořízení systému pro elektronickou evidenci tržeb.Připravte se na 2. fázi EET

Připravte se na druhou fázi EET.
2. fáze EET –  začne platit v březnu pro provozovatele prodejen potravin, drogerie, stánkového prodeje i ostatních maloobchodů a velkoobchodů

Na pozoru musí být i všichni ti, kdo v rámci poskytování služeb nabízí prodej doplňkového zboží. To je například masér, který svým klientům prodává masážní pomůcky a kosmetiku. Výjimku z evidence mají provozovatelé služeb, u kterých tyto prodeje budou pouze marginální. Bohužel není přesně stanoveno, kde přesně leží hranice marginálního prodeje, vždy se proto raději nejdříve zeptejte na finančním úřadu.

Jestli se vás týká druhá fáze, si můžete snadno ověřit podle kódů CZ-NACE. Druhá vlna EET postihne všechny obory pod kódy 45.1, 45.3, 45.4, 46 a 47.

Finanční správa provozuje oficiální webové stránky, kde najdete všechny základní informace k elektronické evidenci tržeb. Kromě odpovědí na nejčastější dotazy k EET jsou zde tiskopisy ke stažení a také informace pro vaše zákazníky.